Prieplaukos ir lieptai

Niekam ne paslaptis, kad visus be išimties lietuvius, traukia ežero ar upės pakrantė. Tai išties puiki poilsio, atsipalaidavimo ir jėgų atgavimo vieta. Be jokios abejonės įprastinis poilsis prie vandens bus kur kas įdomesnis, jei pakrantėje atsiras, nors ir nedidelis, bet taip lietuvių mėgstamas - lieptas, prieplauka ar koks bokštelis šokinėjimui į vandenį. Mediniai lieptai puikiai tiks meškerioti ar vakare ramiai stebėti saulėlydį. Medinės prieplaukos papuoš Jūsų pakrantę, o lieptas nuves keliuką nuo prieplaukos į viršukalnėje esančią poilsiavietę. 

Nors lieptai gali būti pratęsiami nuo kranto iki pat statinio – pirties, sodybos namelio ar pavėsinės, jo ilgis bus skaičiuojamas nuo kranto. Turite žinoti, jog statant lieptą, nedidelį tiltą ar prieplauką gali būti reikalingi tam tikri dokumentai, sutartys ar sutikimai, taip pat statybos leidimai, priklausomai kokiam vandens telkinyje planuojama statyba, kam jis priklauso ir kokio dydžio planuojamos prieplaukos ar lieptai.

Prieplaukos ar lieptai nereikalauja sudėtingo įrengimo, tačiau, kaip ir kiekvienas statomas objektas, turi tam tikrų įrengimo niuansų, jau vien tam, kad būtų saugus, patikimas ir tarnautų ilgai.

Dažniausiai prieplaukos ar lieptai statomi šaltuoju metų laiku, jau susiformavus ledui. Darbai pradedami pirmaisiais žiemos mėnesiais, kai ledas tampa pakankamo storio, jog būtų saugus ir galėtume juo vaikščioti. Visgi ledas neturėtų būti pasiekęs savo maksimalaus storio, būtent tokiu metu saugiausia ir lengviausiai įkalti metalinius polius. Visiškai nepatariame laikančiajai konstrukcijai naudoti medinių polių – atsiranda labai didelė tikimybė, kad šiuos polius iškels į medį įšalęs ledas. Tokio tipo prieplaukos ar lieptai yra su atraminiais poliais, jų statybai naudojami 70–100 mm skersmens apvalūs, gali būti ir keturkampiai metaliniai vamzdžiai. Jei planuojate papildomai turėti pavėsinę ar šokinėjimo bokštelį, patariame tose vietose naudoti didesnio skersmens vamzdžius.

Turime pažymėti, jog dėl liepto aukščio virš vandens yra daug ir įvairių nuomonių, tačiau remdamiesi savo ilgamete patirtimi, rekomenduojame liepto aukštį numatyti 40–60 cm virš vandens lygio. Tai optimalus aukštis, jis apsaugos nuo galimo liepto iškėlimo stingstant ir didėjant ledo storiui.

Be standartinio ir gana įprasto tipo, galime pasiūlyti ir kitokio tipo, tai yra iš dalių surenkamą konstrukciją – taip vadinami pontoniniai tiltai ar prieplaukos, kurios yra montuojamos ant ežero ar tvenkinio vandens paviršiaus. Dažnam gali pasirodyti - tai nestabili konstrukcija, judanti nuo mažiausio bangavimo, bet tai tik pirmas ir šiek tiek apgaulingas jausmas. Pontoninės prieplaukos ir lieptai lygiai tokie pat tvirti, kaip ir tradiciniai poliniai. Pontoninės dalys patikimai tarpusavyje surišamos ir specialiais inkarais tvirtinami vandens telkinio dugne. Tokio tipo prieplaukų ir lieptų privalumas tas, kad juos galima įrengti vasarą ir jų nereikia ištraukinėti ant kranto artėjant žiemai, pastarieji įšąla kartu su ledu. Dar viena gana patogi savybė - šiuos lieptus galima išardyti ir pervežti į kitą vietą.

Pontoniniai gaminiai susideda iš trijų dalių: plūduriuojančiosios dalies, jungiamojo lieptelio ir liepto takelio. Pontoninių lieptų dalys gali būti plastikiniai arba užpildomi tam skirtu betonu. Labai patogu tai, jog standartinius gaminius galima jungti tarpusavyje ir formuoti įvairios formos lieptus.

Mediena. Prieplaukos ar liepto paviršiams padengti dažnai naudojamos maumedžio medienos lentos. Tokio tipo mediena vadinama kietmedžiu, todėl yra atsparesnė drėgmei, klimato bei temperatūros pokyčiams. Savaime suprantama, jog galime panaudoti ir kitokią - spygliuočių t.y. pušies ar eglės. Tačiau, kad ir kokią medieną planuojame naudoti, visais atvejais medieną būtina apdoroti tam skirtais impregnantais ir antiseptinėmis medžiagomis, kurios didina atsparumą drėgmei. Paskaičiuota, jog rankiniu būdu impregnuotos lentos patikimai tarnaus iki 10-ties metų, o vakuuminiu būdu impregnuotos lentos tarnaus dar ilgiau.

Jei jau suplanavote ir statote savarankiškai ar specialistų pagalba prieplauką ar lieptą, nepamirškite, kad aplinkos jaukumui turi reikšmės ir kitos detalės, kaip apšvietimas ir krantinės paruošimas. Pakrantę galima papuošti ir apšviesti prožektorių šviesa, taip pat galima montuoti taškinius šviestuvus ant liepto, pastaruoju atveju krantinė atrodys ypač žavi. Dažniausiai lieptų iliuminacijai naudojama 12 V įtampos srovė, o elektros instaliacijai patariama naudoti varinius laidus. Krantinės paruošimas taip pat ilgai trunkantis ir lėšų reikalaujantis darbas, tačiau jei nepamiršite, jog visada galite panaudoti tai ką turite po ranka – akmuo, smėlis, žvyras ir šiek tiek fantazijos......krantinė atrodys tvarkinga ir išbaigta.